Kaip Pasirinkti Tepalus Automobiliui?

Tepimas, korozijos stabdymas – variklio alyva yra būtina, kad jūsų automobilis veiktų sklandžiai. Tačiau, kai ateina laikas keisti alyvą automobilyje, gali kilti klausimas “kaip išsirinkti variklio alyvą”?, “Kokie yra pagrindiniai kriterijai renkantis”? Standartai, kuriuos reikia žinoti renkantis variklio alyvą, yra:

  • Žinokite variklio tipą, kuriam skirta variklio alyva (dyzelinui ar benzinui);
  • Žinokite jo našumo lygį;
  • Sužinokite, ar alyva atitinka jūsų automobilio gamintojo rekomendacijas.

Variklinės alyvos pasirinkimas:

Variklio alyvos gali būti kelių rūšių – sintetinė, mineralinė, pusiau sintetinė. Renkantis variklio alyvą savo automobiliui, pirmiausia turite žinoti, kokios rūšies alyvos jums reikia. Mineralinės alyvos gaunamos rafinuojant naftą, sintetinės alyvos gaunamos sumaišius kelis sintetinius komponentus. Tuo tarpu pusiau sintetinės alyvos yra mineralinės alyvos ir sintetinės alyvos mišinys. Tai gaminio pobūdis, nulemiantis jo klampumą.

Klampumas yra indeksas, apibrėžiantis gebėjimą atsispirti alyvos tekėjimui karštai ir šaltai. Variklio temperatūra gali siekti net iki 400°C, todėl tai yra pagrindinis kriterijus renkantis šį gaminį. Ant alyvos talpyklos klampumas yra pažymėtas taip: 00w00. Skaičius kairėje rodo klampumą žemoje temperatūroje. Kuo mažesnis skaičius, tuo produktas efektyvesnis esant žemai temperatūrai. Skaičius dešinėje rodo alyvos našumą, kai karšta. Kuo šis skaičius didesnis, tuo alyva efektyvesnė esant aukštai temperatūrai.

  • Mineralinės alyvos:

Jos gaunamos rafinuojant naftą ir dažniausiai naudojamos „įprastiniuose“ varikliuose, senesniuose modeliuose arba varikliuose be turbokompresorių. Jos yra tirštesnės nei sintetinės ar pusiau sintetinės alyvos ir rekomenduojamos tada, kai važiuojama vidutinio klimato sąlygomis. Šios alyvos yra nesuderinamos su ekstremaliomis temperatūromis. Jų oksidacijos stabilumas yra mažesnis nei kitų tipų variklinių alyvų, todėl jas reikia keisti dažniau nei sintetines alyvas. Pagrindinis jų pranašumas yra mažesnė kaina.

  • Pusiau sintetinės alyvos:

Šios alyvos yra mineralinės ir sintetinės alyvos mišinys. Į mineralinę alyvą įpylus sintetinės alyvos, pagerėja veikimas ir variklio komponentų apsauga, todėl pusiau sintetinės alyvos siūlo gerą kokybės ir kainos santykį. Jų naudojimas neturi įtakos alyvos keitimo dažnumui.

  • Sintetinės alyvos:

Tai yra chemiškai modifikuotos alyvos, kad padidintų savo efektyvumą. Sintetinėse alyvose yra mažiau priemaišų nei mineralinėse alyvose, todėl jos yra geresnės kokybės. Jos yra skirtos didelio našumo varikliams, todėl labiau tinka modernesnėms transporto priemonėms. Sintetinės alyvos palengvina šalto variklio užvedimą, atlaiko aukštą darbinę temperatūrą, taip pat optimizuoja variklio priežiūrą. Galite praleisti daugiau laiko tarp alyvos keitimo tiek dyzeliniams, tiek benzininiams varikliams.

Variklio alyvų standartai:

Dabartinėje rinkoje variklinėms alyvoms apibūdinti naudojami trys standartai:

1. ACEA standartas:

Tai yra Europos automobilių gamintojų asociacijos (pranc. „Association des Constructeurs Européens Automobile“) standartas. Tai kokybės rodiklis, kurį lemia raidė ir skaičius (pvz., A1). Raidė nurodo variklio tipą:

  • A: alyva, skirta benzininiams varikliams;
  • B: alyva, skirta automobilių dyzeliniams varikliams;
  • C: lengviems varikliams su kataliziniais konverteriais arba kietųjų dalelių filtrais;
  • E: komercinėms transporto priemonėms ir sunkvežimiams.

Skaičius nurodo konkrečias alyvos savybes.

ACEA 2016 apibrėžia:

  • 3 kategorijų deriniai benzininiams ir dyzeliniams varikliams: A3/B3, A3/B4, A5/B5;
  • 5 kategorijos transporto priemonėms su taršos kontrolės įtaisu: C1, C2, C3, C4, C5;
  • 4 kategorijos komercinėms transporto priemonėms ir sunkvežimiams E4, E6, E7, E9, iš kurių dvi skirtos transporto priemonėms su taršos kontrolės įtaisu: E6 ir E9

2. SAE standartas:

Šis standartas, kurį nustatė Automobilių inžinierių draugija, apibūdina alyvos klampumo laipsnį. Jis nurodytas ant alyvos pakuotės, priekyje, ir žymimas – 00w00.

3. API standartas:

Įsteigtas Amerikos naftos instituto, produktas klasifikuojamas pagal kelis kriterijus: sklaidos galią ir apsaugą nuo nusidėvėjimo, oksidacijos, korozijos ir ploviklių. Standartas susideda iš dviejų raidžių: S – benzininiams varikliams arba C – dyzeliniams varikliams. Antroji raidė nurodo alyvos veikimą. Kuo „toliau“ raidė yra abėcėlėje, tuo aukštesnė alyvos kokybė. Pavyzdžiui, SH alyvos našumas bus mažesnis nei SN alyvos. Norėdami sužinoti jūsų transporto priemonei reikalingą standartą, peržiūrėkite transporto priemonės vadovą arba gaukite patarimų iš profesionalo.