Patagoninė Verbena: Kaip Auginti?

Patagoninė verbena – iš Pietų Amerikos kilęs žydintis augalas, kuris priklauso verbinių šeimai. Šis augalas auga kaip aukštas, lieknas krūmas, formuojantis gumulėlius ir besidriekiantis tiesiai saulės link. Tai – akį traukianti ir ypatinga vasarinė gėlė, kuri puikiai atrodo sode, ypač jei šiuo augalu apželdinate didesnius plotus. Kadangi lapai yra labai smulkūs, todėl augalas atrodo kaip želdynas. Ši daugiametė gėlė išaugina aukštus ūglius, ant kurių sužydi purpuriniai žiedai. Aukštai augantis augalas sukuria purpurinių gėlių jūrą, kuri tarsi plūduriuoja ant stiebų. Violetiniais žiedais galite mėgautis nuo birželio iki spalio mėnesių. Vazone auginama patagoninė verbena taip pat yra labai ištverminga. Šis augalas gali būti auginamas kaip daugiametis augalas, todėl gali išgyventi žiemas daugelyje regionų, turėdamas nedidelę apsaugą.

Patagoninės Verbenos priežiūra:

  • Dirvožemis:

Auginkite verbenas vidutiniškai derlingoje, gerai nusausintoje dirvoje, saulėtoje vietoje. Šis augalas gali augti įvairių tipų dirvožemyje, pavyzdžiui, molio, smėlio, priemolio ar kreidos, tačiau reikia pasirinkti gerai drenuojančią dirvą, kurioje gausu organinių medžiagų. Verbena taip pat geriau augs, jei dirvožemio pH yra nuo šiek tiek rūgštaus iki neutralaus, t.y. nuo 6,0 iki 6,8. Žemai augančios veislės gerai tinka auginti vazonuose, o aukštesnės verbenos veislės, įskaitant Verbena bonariensis ir Verbena hastata, puikiai tinka sodo gale arba palei tvorą.

  • Temperatūra:

Dauguma verbenų veislių mėgsta šilumą, nes yra kilusios iš saulėtos Pietų Amerikos. Ankstyvuoju augimo laikotarpiu šis žydintis augalas gali klestėti daliniame pavėsyje, tačiau augant stiebui ir pradėjus žydėti gėlėms, verbena turėtų būti kasdien saulėje. Jos gerai auga drėgnoje, bet gerai nusausintoje dirvoje saulėtoje, apsaugotoje vietoje. Stipresnių rūšių gėles palikite, kad paukščiams atsirastų sėklų galvutės, o švelnesniuose regionuose nupjaukite jas prieš vėl pradedant augti pavasarį. Šaltesniuose regionuose paimkite auginius, kad padaugintumėte naujų verbenų augalų, jei jie neišgyventų žiemos. Kitą pavasarį turėsite jas pakeisti naujais augalais.

  • Laistymas:

Verbenos vandens poreikiai yra mažesni, palyginti su kitais atogrąžų sodo augalais. Augalas taip pat atsparus sausrai, todėl nereikia jo per dažnai laistyti. Turėtų pakakti gausiai laistyti kartą per savaitę.

  • Tręšimas:

Verbena nereikalauja papildomų trąšų, jei prieš sodindami į dirvą įbersite komposto.

  • Sodinimas:

Verbenų sėklas sėkite nuo žiemos pabaigos iki pavasario, naudodami modulius arba nedidelius vazonėlius, užpildytus sėklų kompostu be durpių. Laikykite jas šiltai. Persodinkite į atskirus vazonus, kai daigai yra pakankamai dideli, kad juos būtų galima sodinti, ir sodinkite juos ten, kur jie turi žydėti, praėjus šalnų pavojui.

  • Genėjimas:

Verbenos augalai puikiai papildo bet kurį sodą. Nors šiuos augalus reikia genėti mažiau nei kitas žoles ir daugiamečius augalus, tačiau juos retkarčiais reikia apkarpyti, kad jie būtų tvarkingi, be to tai paskatina jų augimą. Intensyviausias genėjimas turi būti atliekamas ankstyvą pavasarį. Vasarą galite pašalinti dalį augalo aukščio, kad paskatintumėte gėlių žydėjimą. Rudenį tereikia pašalinti sėklų galvutes ir negyvas gėles. Tačiau venkite per daug genėti, nes tai gali sustabdyti jūsų verbenos augalo augimą.

  • Peržiemojimas:

Kai kurios tvirtesnės, daugiametės verbenos, įskaitant Verbena bonariensis, gerai atrodo, kai pasibaigs žydėjimo laikotarpis, o jų sėklos yra paukščių maistas. Šaltesniuose regionuose šaknis nuo šalčio apsaugosite gausiu šiaudų mulčiu arba gerai perpuvusiu mėšlu. Pavasarį reikia nupjauti daugiametes verbenas ir pašalinti senus stiebus, kai augalo apačioje pradeda ryškėti nauji ūgliai.

  • Ligos ir kenkėjai:

Dauguma verbenų gerai auga ir turi nedaug problemų, nors miltligė gali būti problema mažiau atsparioms veislėms. Tai matoma kaip balti milteliai lapų paviršiuje. Turite juos pašalinti, kad sustabdytumėte infekcijos plitimą. Gerai laistykite augalus, kad išvengtumėte šios problemos, ir užtikrinkite daug vėdinimo aplink augalus, ypač jei jie auginami patalpose.