Jūsų šuns ar šuniuko dresūra namuose reikalauja kantrybės, atsidavimo ir daug nuoseklumo. Nesibaiminkite, jog pasitaiko nelaimingų atsitikimų, nes jie yra šio proceso dalis. Tačiau žinokite, jog jei laikysitės šių pagrindinių mokymo namuose gairių, galite nukreipti naujausią savo šeimos narį teisingu keliu. Pateikiame jums keletą paprastų, bet itin veiksmingų patarimų, kaip išmokyti savo šuniuką atlikti gamtinius reikalus lauke.
Kaip Išmokyti Šuniuką Daryti Lauke?
Gairės, kaip išmokyti šuniuką daryti lauke:
Norėdami išmokyti savo šuniuką daryti lauke, pirmiausia nustatykite rutiną:
Šuniukams geriausiai sekasi išmokti kažko naujo įprastu grafiku. Tvarkaraštis moko juos, kad yra laikas valgyti, laikas žaisti ir laikas daryti savo gamtinius reikalus. Paprastai šuniukas gali kontroliuoti savo šlapimo pūslę vieną valandą, atsižvelgiant į jo amžių mėnesiais. Taigi, jei jūsų šuniukui yra 1 mėnuo, jis gali kontroliuoti šlapimo pūslę 1 valandą, jei 2 mėnesiai, jis gali laikyti šlapimą maždaug dvi valandas ir t.t. Nepraleiskite ilgiau nei šis laikas vonios kambaryje, nes gali atsitikti “nelaimingas atsitikimas”.
- Išveskite savo šuniuką į lauką dažnai (bent kas dvi valandas) ir iškart jam pabudus, žaidimo metu ir po jo, taip pat po valgymo ar atsigėrimo.
- Pasirinkite vieną vietą lauke ir visada veskite šuniuką (už pavadėlio) tik į tą vietą. Kol jūsų šuniukas atsipalaiduoja, naudokite vieną konkretų žodį ar frazę, kurią galėsite panaudoti kiekvieną kartą prieš jam einant į lauką, kad primintumėte, ką reikia daryti. Išveskite jį ilgesniam pasivaikščiojimui ar žaidimui tik tada, kai jis atlieka gamtinius reikalus.
- Apdovanokite savo šuniuką kiekvieną kartą, kai jis išeina į lauką. Pagirkite arba dovanokite skanėstų, bet nepamirškite tai padaryti iškart po to, kai jie baigia savo reikalus, o ne grįžę į vidų. Šis žingsnis yra gyvybiškai svarbus, nes apdovanojimas savo šuniui už išėjimą į lauką yra vienintelis būdas išmokyti to, ko iš jo tikimasi. Prieš apdovanodami įsitikinkite, kad augintinis tikrai baigė atlikti gamtinius reikalus. Šuniukai lengvai išsiblaško ir, jei pagirsite jį per anksti, jis gali pamiršti baigti.
Šerkite savo šuniuką pagal reguliarų maitinimo grafiką:
- Tai, kas pagal tvarkaraštį patenka į šuniuką, išeina iš šuniuko taip pat pagal tvarkaraštį. Priklausomai nuo jų amžiaus, šuniukus gali tekti šerti du ar tris kartus per dieną. Jei šuniuką maitinsite kiekvieną dieną tuo pačiu metu, bus didesnė tikimybė, kad jis norės atlikti gamtinius reikalus taip pat tam tikru laiku, todėl jums abiem bus lengviau treniruotis.
- Maždaug dvi su puse valandos prieš miegą pasiimkite savo šuniuko vandens indą, kad sumažintumėte tikimybę, jog naktį jam reikės atlikti gamtinius reikalus. Dauguma šuniukų gali miegoti maždaug septynias valandas be pertraukos. Jei jūsų šuniukas pažadina jus naktį, nedarykite iš to didelio reikalo, nes kitu atveju jis manys, kad laikas žaisti, ir nenorės grįžti miegoti. Įjunkite kuo mažiau šviesų, nekalbėkite su šuniuku ir nežaiskite su juo, išveskite jį į tą vietą, kur jis atsipalaiduoja, ir grąžinkite į lovą.
Prižiūrėkite savo šuniuką:
Neduokite savo šuniukui galimybės sutepti namus, todėl stebėkite juos, kai jie yra patalpoje.
- Pririškite šuniuką prie savęs arba šalia esančio baldo 2 – 3 metrų ilgio pavadėliu, jei aktyviai netreniruojate ar nežaidžiate su juo. Stebėkite požymius, kada jūsų šuniukas nori atlikti gamtinius reikalus. Kai kurie požymiai yra akivaizdūs, pavyzdžiui, lojimas ar braižymas prie durų, tupėjimas, neramumas, uostymas aplinkui ar sukimasis ratu. Pamatę šiuos ženklus, nedelsdami paimkite pavadėlį ir išveskite jį į tą vietą, kur jis atlieka gamtinius reikalus. Jei pasituština, pagirkite jį ir apdovanokite skanėstu.
- Laikykite savo šuniuką su pavadėliu kieme. Mokymo proceso metu jūsų kiemas turi būti traktuojamas kaip bet kuris kitas jūsų namo kambarys. Suteikite savo šuniukui šiek tiek laisvės namuose ir kieme tik tada, kai jis bus tinkamai išdresuotas.
Kai negalite prižiūrėti šuniuko, apribokite jį:
Kai negalite visą laiką stebėti savo šuniuko, apribokite jį iki pakankamai mažo ploto, kuriame jis nenorėtų atlikti gamtinius reikalus. Erdvė turi būti pakankamai didelė, kad būtų galima patogiai stovėti, atsigulti ir apsisukti. Galite naudoti vonios kambario ar skalbyklos dalį, užblokuotą kūdikių vartais. Arba galbūt norėsite dresuoti savo šuniuką dėžėje. Tačiau būtinai išmokite humaniškai panaudoti dėžę kaip sulaikymo būdą. Jei jūsų šuniukas keletą valandų praleido toje erdvėje, kai tik grįšite, turėsite nunešti jį tiesiai į tą vietą, kur jis atlieka gamtinius reikalus.
Įsidėmėkite, kad klaidų pasitaiko:
Galite būti tikri, kad jūsų šuniukas namuose patirs keletą nelaimingų atsitikimų – tai įprasta treniruočių dalis. Štai ką turite daryti, kai taip nutinka:
- Be didelių dramų, nedelsdami nuneškite juos į lauką, į tą vietą, kur jis atlieka gamtinius reikalus. Pagirkite savo šuniuką ir padovanokite skanėstą, jei jis baigs atlikti savo reikalus.
- Nebauskite savo šuniuko už pasituštinimą namuose. Jei radote nešvarią vietą, tiesiog ją išvalykite. Ištrynę savo šuniuko nosį gamtiniuose reikaluose, nuvedę jį į tą vietą ir bardami, taip tik priversite šuniuką jūsų bijoti arba bijoti atlikti gamtinius reikalus jūsų akivaizdoje. Bausmė padarys daugiau žalos nei naudos.
- Kruopščiai išvalykite suteptą vietą, nes šuniukai yra labai motyvuoti ir toliau terlioti vietas, kurios kvepia šlapimu ar išmatomis. Labai svarbu, kad jas išvalytumėte itin švariai, kad sumažintumėte nelaimingų atsitikimų skaičių. Jei leisite savo šuniukui dažnai šlapintis namuose, jis susipainios, kur turėtų tokiu atveju eiti, o tai prailgins mokymo procesą.
Sukurkite planą tam atvejui, kai būsite išvykę:
Jei turite būti toli nuo namų daugiau nei keturias ar penkias valandas per dieną, tai gali būti ne pats geriausias laikas šuniukui. Vietoj to, galbūt norėsite apsvarstyti senesnį, namuose jau išdresuotą šunį, kuris galėtų laukti jūsų sugrįžimo. Jei jau turite šuniuką ir turite būti išvykę ilgą laiką, jums gali prireikti:
- Pasirūpinti, kad kas nors, pavyzdžiui, atsakingas kaimynas ar profesionali gyvūnų prižiūrėtoja, išvestų jį į lauką.
- Arba išmokykite jį atlikti gamtinius reikalus tik tam tikroje patalpoje, tačiau atminkite, kad tai gali pailginti mokymo procesą. Išmokę šuniuką pasituštinti ant laikraščio ar palutės, taip jis gali susidaryti pirmenybę visam gyvenimui. Tai reiškia, kad net suaugęs jis gali atlikti gamtinius reikalus ant bet kokio laikraščio, jei tik ras jį ant grindų.
- Jei planuojate treniruoti šuniuką atlikti gamtinius reikalus ant palutės, tada apribokite juos zonoje, kurioje yra pakankamai vietos miegamajai vietai, žaidimų vietai ir atskirai vietai pasituštinti.
- Jei turite išvalyti nelaimingą atsitikimą už nustatytos pasituštinimo zonos, vėliau įdėkite suteptus skudurus ar popierinius rankšluosčius ant palutės, kad jūsų šuniukas atpažintų kvapiąją vietą kaip vietą, kurioje jie turėtų atlikti gamtinius reikalus.